Bütünsel (Holistic) SEO Nedir?

Bütünsel (Holistic) SEO Nedir?

Kurumsal ya da bireysel web site sahiplerinin kullandığı, ne demek olduğunu bilmeyenlerin bile adını duyduğu SEO, her geçen gün yenilikler, değişiklikler ve güncellemelerle karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Zaman içerisinde arama motorlarının algoritmasında yapmış olduğu değişiklikler, web site sahiplerini yeni arayışlara iterken son günlerde adını sıklıkla duyduğumuz kavramlardan birisi de bütünsel SEO’dur. Bütünsel SEO yani Holistic SEO, adından da anlaşılacağı üzere başlatılmış olan bir SEO çalışmasının tüm kanallar kullanarak uygulanmasıdır.

Bütünsel SEO çalışması, geleneksel SEO tekniklerini kapsıyor olsa da kendi kapsamını daha da geniş bir hale getirmiştir. Yani sıradan bir SEO’dan çok daha fazla gelişmiş bir yöntem denilebilir.

SEO uzmanların şimdiye kadar yaptığı çalışmalarının arka planında öncelik olarak arama motorlarına hoş görünme endişesi yatıyordu. Dolayısıyla hedef Google hoş görünerek yukarı çıkmaktı. Ancak bütünsel SEO, bize sitenin tamamen kullanıcı odaklı olmasını öneriyor. Yani geleneksel SEO anlayışının çok daha üzerinde.

Peki, holistic SEO, neyi kendi kapsamı içerisine alıyor?

Bütünsel SEO Nasıl Yapılır?

Bütünsel SEO çalışmasına başlamadan önce sitenin link yapısını oluşturmak gerekiyor. Anahtar kelime seçimi yapılırken kullanıcının beklentileri yönünde tercih yapmak önemlidir. Anahtar kelime iki kelimeden daha uzun olmamalıdır.

Site içeriklerinin güncelliği normal SEO’da olduğu gibi çok önemli. Kaliteli, özgün ve SEO uyumlu içerikler paylaşılmalı. Kaliteli içerik kullanıcı gözünde değerli olduğu gibi Google’nın gözünde de değerlidir. Bir internet sitesi ne kadar sık güncellenirse, Google botları da siteyi o kadar çok ziyaret eder.

Sosyal medyanın gücünden istifade etmeli özellikle dijital reklamlar kullanılmalı. Tüm dijital kanallarda sitenin linkinin olması siteyi daha değerli gösterecektir.

Kurumsal bir satış yapıyorsanız firmanızın vermiş olduğu hizmetleri, sektörü ve rakip analizini çok iyi yapmalısınız. Kendi sektörünüzdeki farklı siteleri incelemiş olmak onlardan farklı neler yapabileceğiniz konusunda size fikir verecektir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz hususların geneli zaten geleneksel SEO çalışmalarının tamamında aktif bir şekilde uygulanıyor. Bütünsel SEO’daki farklılık ise bütünlüğün ön planda tutuluyor olması. Yani eş zamanlı olarak tüm mecralarda sizden bahsediliyor olmalıdır.

Bütünsel (Holistic) SEO için https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans