Breadcrumb Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

Breadcrumb Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

Breadcrumb, bir web sitesinde ziyaretçilerin hangi sayfada olduklarını ve ana sayfaya olan uzaklıklarını görmelerine olanak tanıyan web sitesi bağlantılarıdır. Türkçesi ekmek kırıntısı olan breadcrumb, ismini Hansel ve Gretel isimli masaldan alır. Breadcrumb kategori yapısı, genel çevrimiçi rotada kullanıcının bir önceki sayfaya bağlanmasına olanak sağlar. Kullanıcı deneyimini iyileştiren breadcrumb SEO açısından son derece önemli bir kavramdır.

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb, web site yapısının kullanıcı dostu ve anlaşılır olmasını sağlayan bir navigasyon aracı olarak tanımlanabilir. Türkçede sayfa işaretleri yolu olarak adlandırılan breadcrumb, kullanıcıların ve arama motoru botlarının web sitenizdeki hiyerarşiyi anlamasına yardımcı olan bağlantılar kümesidir. Alt kategorilere sahip bir web sitesinde daha pratik bir biçimde gezinmeye olanak sağlar. Breadcrumb, bu nedenle kullanıcı deneyimini iyileştirir.

Breadcrumb, web sitesinin kullanılabilirliğin kolaylaştırılması açısından hem ziyaretçilere site içi gezinmede hem de Google botlarına crawl aşamasında büyük bir kolaylık sağlar. Bu nedenle alt kategorilere sahip web sitelerinde breadcrumb kullanımı, oldukça önemlidir. Çünkü breadcrumb kullanıcı deneyimine olumlu etmesinin yanı sıra SEO performansına da katkı sağlar.

Google SEO algoritma güncellemeleri, Google’ın kullanıcı deneyimini daha da ön plana aldığını göstermektedir. Dolayısıyla iyi bir SEO performansı elde etmek isteyen markaların ve firmaların web sitelerinde kullanıcılarına minimum çaba ile maksimum fayda sağlayan navigasyon sistemi kullanmaları önemlidir.

Breadcrumb Türleri Nelerdir?

Web sitenizin ve ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarına göre özelleştirebileceğiniz breadcrumb yapısı itibarıyla temel olarak üçe ayrılabilir:

·      Hiyerarşi Odaklı Breadcrumb

Location-based breadcrumb, SEO dostu olması nedeniyle pek çok web sitesinde tercih edilen breadcrumb türleri arasında yer alır. Bu breadcrumb, ziyaretçinin site içerisinde bulunduğu konumu temel alır. Bu breadcrumb türünde sayfaların title etiketleri baz alınır.

·      Özellik, Etiket Odaklı Breadrumb

Attribute breadcrumb türünde kullanıcıların geçtiği sayfaların nitelikleri temel alınır. Bu breadcrumb yapılarında da hiyerarşik olarak sayfalar arası bağlantı takip edilir ancak burada ekstra olarak ziyaret edilen sayfa ile alakalı ek özellik ve etiketler kullanıcıya sunulur. Bu breadcrumb türü, genellikle e-ticaret sitelerinde kullanılır.

·      Gezinme Odaklı Breadcrumb

Path breadcrumb olarak da adlandırılan gezinme odaklı breadcrumb, kullanıcıların sitede gerçekleştirdiği gezinme geçmişini breadcrumb üzerinde görüntülenebileceği link yapılarıdır. Yapı ve işlev bakımından internet gezinme geçmişi ile benzer yapıdadır.

Breadcrumb SEO İçin Neden Önemlidir?

Arama sonuçlarında breadcrumb yapılarının bulunması, listenizin daha çekici ve güvenilir görünmesini sağlayarak web sitenizin daha fazla ziyaret edilmesine neden olur. Dolayısıyla breadcrumb Google SEO performansınızın artmasına da olumlu katkıda bulunur. Breadcrumb yapısı kullanıcıların yanı sıra arama motoru botlarının da işini kolaylaştırır.

Breadcrumb, web sitesinde yer alan sayfalara, alt sekmelerden gelen breadcrumb linkleri sayesinde site içi linkler kazandırılmasına olanak sağlar. Bu, arama motoru botlarının site içi hiyerarşiyi ve sayfaların değerlerini daha iyi anlamalarını sağlayacaktır. Breadcrumb yapısında bulunan anchor textler, hedef anahtar kelimeleri içinde barındırdığından arama motoru botlarına sayfaların içeriği ve konusu hakkında bilgiler verir. Site içindeki breadcrumb yapısına benzer bir görüntüyü, schema entegrasyonu sayesinde Google arama sonuçlarında sunmak mümkündür.

Breadcrumb Nasıl Eklenir?

Web sitenize breadcrumb eklemek için farklı yöntemler kullanılır. Bu yöntemleri, şu şekilde sıralayabiliriz:

·      WordPress benzeri içerik yönetim sistemlerinde Yoast SEO gibi harici olarak kullanılan eklentiler aracılığıyla web sitesine breadcrumb ekleyebilirsiniz.

·      Yazılım ve kodlama bilgisine sahipseniz kodlama bilgisine sahip web siteniz için özel breadcrumb yapılarını PHP veya Javascript gibi programlama dilleri ile oluşturabilirsiniz.

·      HTML kullanarak sayfalarınıza breadcrumb entegre etmeniz de mümkündür. HTML kullanımı ile div içerisine sıralı link eklemesi yaparak breadcrumb oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz breadcrumb’ı CSS kullanarak temanızın görsel yapısı ile uyumlu hale getirerek web sitenizin SEO performansını arttırabilirsiniz.

SEO danışmanlığı hakkında bilgi almak için https://www.timsahajans.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans