Breadcrumb Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Breadcrump, Türkçe ismiyle “sayfa işaretleri yolu” kullanıcıların ve arama motoru botlarının web sitesini ziyaret ettiklerinde uygulamanın hangi bölümünde bulunduklarını gösteren bağlantılar kümesidir. Breadcrumb, alt kategorilerden meydana gelen bir sitenin hızlı gezilmesini sağlayan bir sistem olarak tanımlanır.

Breadcrumb Nedir?

Navigasyon olarak değerlendirilen bu sistem ziyaretçilerin gezinti süreleri boyunca takip etmesine dayanır. Bir kullanıcı siteyi ziyaret ettiğinde takip ettiği yol Breadcrumb sistemiyle belirlenir. Bu sayede kullanıcıların sitede hangi bölümleri kullandığı ve ziyaret ettiği belirlenerek kullanıcının yolunu kaybetmesinin önüne geçilmiş olur.

Breadcrumb, e-ticaret, blog gibi pek çok sayfadan oluşan sitelerde site bölümlerini anlamak ve baktığınız sayfalarda yönünüzü kaybetmemek için sitelerin vazgeçilmez unsurları arasında yer alır. Sitenin işlevselliğini artıran bu işlem, sitede gezintiyi kolay hale getirir. Site ziyaretini kolaylaştırması nedeniyle arama motorları tarafından sevilen bir uygulamadır.

Kullanıcı deneyimi açısından sayfada rahat dolaşımı sağladığı için sitede daha fazla vakit geçirmeye olanak sağlar. Kullanıcıya kolaylık sağlayan uygulamalar Google tarafından sevildiği için bu uygulamayla internet trafiğinin artması söz konusudur. Bu durum arama motorlarında üst sıralara ilerlemenize katkı sağlar.

Breadcrumb yapısı üç farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Location Breadcrumb: Bu tür en çok kullanılan sayfa işaret yolu türüdür. Kullanıcının o an yer aldığı sayfanın sitenin hangi kısmında yer aldığını belirtir. Aynı türde oluşturulan sistem kullanıcının farklı kategorilere ve ana sayfaya ulaşmasına yardımcı olur.

Attribute Breadcrumb; Bir önceki çeşitten farklı olarak kullanıcılaran uğradığı sayfaların title etiketleri yerine niteliklerinin tespit edildiği türdür. Kullanıcıya konum belirtmek yerine hangi sayfada bulunuyorsa o sayfanın özelliklerini belirtir.

Path Breadcrumb: Kullanıcılar bir sayfaya ulaşmak için pek çok yolu tercih edebilir.

Breadcrumb Nasıl Kullanılır?

Breadcrump kullanımı pratik bir işlemdir. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Web sitesinde amaç verimliliği en üst seviyeye taşımaktır. Bu uygulamayı arama motorlarını yönlendirmenin yanı sıra kullanıcıların web sitesinde çok rahat ve pratik bir şekilde gezinebilmesine olanak sağlamak için kullanmak gerekir. Hazırlık süreci oldukça zorlu olan Breadcrumb için sade ve özenli bir çalışma yapması gerekir.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans