Blog Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Blog Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Blog olarak ifade edilen şey aslında kişilerin kendi istekleri doğrultusunda bir şeyler yazdıkları platformlardır.

Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını ifade etmek için kullanılmaktadır. Çoğunlukla her paylaşımın sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilmektedir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilmektedir. Yorumlar, blog kültürünün çok önemli bir dinamiğini oluşturmaktadır. Bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanabilmektedir.

Ancak blog olarak ifade edilen bu web tabanlı yayınlar kendi aralarında farklı türlere, çeşitlere ayrılmaktadır. Bu türlerin her birinin hedef kitlesi ile farklı olmaktadır.

Blog Çeşitleri Nelerdir?

Blog denildiğinde birçok farklı türün varlığından söz etmek gerekmektedir. Çünkü her bir bloğun yazılış amacı ve hedef kitlesi farklı olabilmektedir. Bu nedenle de blog türlerinin bilinmesi oldukça önemli olmaktadır.

Kişisel Blog

Kişisel bloglar en temel blog çeşitlerinden biridir. Çünkü, bu tür bloglar internet üzerinde bireysel olarak oluşturulan, genel ya da belli bir odak noktasına sahip olan bloglardır.

Bu tür bloglar genellikle blog yazarının ismini ya da takma adını almaktadır. Yazarın bireysel günlüğü olmak dışında gündemi kendi kalemi ile yansıttığı bir ortamı işaret etmektedir. Bu çeşit bloglar çok fazla deneyimi olmayan kişilerin bile kullanabileceği ve sayfalarını düzenleyebileceği yapıda olmaktadır. Daha çok günlük olarak tercih edilmektedir.

Ancak kişilerin günlük yaşamda yaşadıkları olayları, karşılaştıkları durumları okurlarıyla paylaşmasına da olanak tanımaktadır. Bloglar arasında en çok rastlanan türdür.

Temasal Blog

Temsal bloglar, sadece belirli bir konuda yazılan yazıların olduğu ve belirli uzmanlıkların paylaşıldığı bloglardır. Politikadan pazarlamaya, yemekten ekonomiye kadar çok çeşitli şekillerde olan temasal bloglar genellikle alan özelinde içerik üretmektedir.

Topluluk Blogları

Son dönemde popüler hale gelen ve üyelik sistemiyle çalışan bloglardır. Bu blog türüne göre blog içerisinde üye olan kişilerin paylaşım yapmasına izin verilmektedir. Böylelikle de üye olan kişilerin bir topluluk yaratmasıyla meydana gelen bloglar olmaktadır.

Kurumsal Bloglar

Kurumsal bloglar, şirketlerin ya da firmaların kendileri ile ilgili haber ve duyuruları paylaştıkları platformlar olmaktadır. Günümüzde de iş dünyasında oldukça önemli bir hale gelmektedir. Bu türdeki bloglar da genellikle şirketler kendilerini tanıtmakta ve müşteri ile iletişimlerini arttırmaktadır.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans