Blog İçin Başlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Blog İçin Başlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Başlık kullanıcıların internet sitesine çekilebilmesini sağlayan güçlü bir silahtır. Tıpkı bizim bu makalemize verdiğimiz başlık gibi. Okuyucunun ilgisini çekebilecek bir başlığın içeriği mutlaka kullanıcının başlıktan beklentisini karşılıyor olması gerekir. Bu sayede hem web sitesinin trafiği artırılmış hem de kaliteli bir içerik hazırlanmış olur. Kötü bir içerik başlığı etkisizleştireceği gibi, kötü bir başlıkta içeriği etkisizleştirir.

Arama motorlarına aranılan bir kelime yazıldığında sayısız seçenek çıkar. Ancak bu başlıkların büyük bir çoğunluğu anahtar kelimenin başa geçmesi esasına dayalıdır. Bunun içinde bir başlık altına sıkıştırılmış aynı içeriği onlarca sitede görebilirsiniz. Yani web site sahipleri sırf SEO kurallarına uygun olması için ilginç başlıklar bulmak yerine aynı başlıklar üzerinden devam ediyorlar. Herkesin aynı kuralı uyguluyor olması ise birbirine benzer içeriklerin oluşmasına neden oluyor. Dolayısıyla ilginç başlıklar her zaman daha fark edilir oluyor.

1-SEO kurallarını bir kenara koyun

Arama motoru kurallarının yani algoritmasının sürekli değiştiğini göz önünde bulundurduğunuzda düzenli kelimeler yerine dikkat çekici başlıkların üretilmesi sitenize olumlu katkı sağlar. Bunun için anahtar kelimeli başlıklardan ziyade sitenizin trafiğini etkileyecek başlıkların seçilmesi daha mantıklı olur.

2-Merak uyandırıcı kelimeler kullanın

İnsan doğası gereği bilinmeyene ilgi duyar. Kullanıcılarınızın merakını uyandırmak için sır, gizem, keşif gibi kelimeleri tercih edebilirsiniz. Mesela, “en çok tık alan başlık” yerine “en çok tıklanan başlık sırları ” gibi bir seçenek daha ilgi çekici olabilir.

3-Sayılara ve liste içeriklere yer verin

Günümüzde en çok ilgi çeken içeriklerin başında listeler geliyor. Aynen bu makalemizde olduğu gibi bahsedebiliriz. Biz makalemizde alt başlıkları numaralandırarak bir yol belirledik. Bu sayede siz makalemizde kaç madde de başlık seçimi yapabileceğinizi öğrenirken, biz makalemizi daha kaliteli hale getirmiş oluyoruz.

4-Soru yöneltin

Başlığınız bir soru içeriyor olmalı. Çünkü bu şekilde bir giriş yaptığınızda içerikte neler bulunduğu da ortaya çıkmış olur. Örneğin arama motorları nasıl ve nedir kelimelerini çok fazla seviyor. Bizde bunun için biz başlığımızı “Blog İçin Başlık Seçimi Nasıl Yapılır?” şeklinde belirledik.

Sizde bu kurala göre doğru bir başlık seçebilirsiniz.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans