Bir Logoyu Harika Yapan Şey Nedir?

Bir Logoyu Harika Yapan Şey Nedir?

Sokakta bir sürü korkunç logo olduğunu inkar etmek mümkün değil; aşırı karmaşık, kötü çizilmiş veya basitçe tasarlanmış logolar:

Ve gerçekten üzücü olan şey şu ki, kötü bir logo sadece bir işletmenin görünüşü üzerinde değil, aynı zamanda itibarı ve markanın genel bilinci üzerinde de çok büyük bir olumsuz etkiye sahip olabilir.

Evet, kötü bir logo, kötü bir logodan çok daha fazlasıdır. Peki, gerçekte bir logoyu harika yapan şey nedir?

Harika Logo Nedir?

Harika bir logo anında tanınan ve akılda kalan demektir. Yani logo bir müşterinin işletmeniz hakkında gördüğü ilk şeydir ve bu nedenle, çarpıcı bir etkiye sahip olması gerekir. Bunun içinde logo tasarlanırken aşağıdaki başlıklara uyulması önemlidir.

Basitlik

Harika bir logo her şeyden önce basit olmalıdır. Çok fazla renk veya resim, yazı tipi veya kelime kullanan herhangi bir şey, yalnızca insanların kafasını karıştırmaya hizmet edecektir; çok fazla şey varsa, insanlar nereye bakacaklarını veya neye odaklanacaklarını bilemeyecektir.

Logo tasarlanırken ilk aşamada sadelik biraz düz görünse de, basit bir logo yıllarca işinizi büyütmeye devam edecektir.  Örneğin Apple’nin logosun baktığınızda sadece ısırılmış bir elma. Ancak bir logo bu kadar basit ve güzel bir şekilde anlatılamazdı.

Yaşlanmayan

Harika logolar, 50 yıl önce olduğu kadar bugün de iyi görünür. Mesela Nike’nin logosu en basit örneğidir. Logo üzerinden asırlar geçse de hiçbir zaman unutulmayacak bir etkiye sahiptir.

Unutulmaz

Logo akılda kalıcı olmalıdır. Başkasınınki gibi görünemez ve aşırı karmaşık olmaz. Basit demek, sade demek değildir. Benzersiz olmaktan veya başkalarının yapmadığı bir şey yapmaktan korkmayın. Bir logonun yoldan geçenlerin dikkatini çekmesi ve işletmenizin görsel bir temsili olarak anında tanınması gerekir.

Dinamik

Logo sadece etiketlerinizde ya da antetli kağıtlarınızda kullanmak için değildir. Logonuz Sosyal Medya kanallarınızda, web sitenizde, basın bülteninizde, posterlerinizde kısacası sahip olduğunuz her materyalde kullanılmalıdır.

Uygun

Logoların yanlış anlaşılması çok kolaydır. Bazı logolar kolayca yanlış yorumlanabilir hatta size harika görünen bir logo, işiniz hakkında hiçbir şey bilmeyen birine tamamen tuhaf gelebilir.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans