Backlink Nedir? Nasıl Yapılır?

Backlink Nedir? Nasıl Yapılır?

Google’ın sıralama algoritmasını etkileyen birçok unsur bulunuyor. Sitenin içerik özgünlüğü sitenize verilen linkler Google’ın önem verdiği konular arasında yer alıyor. Sitede yer alan özgün içeriklerin linklerinin başka sitelerde yayınlanması Google açısından oldukça önemlidir. Bir web sitesinin kaliteli backlink alması onu Google sıralamasında üst sıralara taşır. Peki, Google açısından oldukça önemli olan backlink nedir?

Backlink Nedir?

Backlink bir web sitesine ait PageRank değerinin başka bir siteye metin veya görsel üzerinden aktif ve tıklanabilir link verme işlemi demektir. Backlink, sanal dünyada sitenizin referans olarak gösterilmesi anlamını taşıyor. Arama motoru optimizasyonunda dış SEO çalışması olarak sınıflandırılan backlink çalışması yürütülen SEO çalışmasının iyi sonuçlara ulaşmasında önemli bir rol oynar.

Backlink çalışmasının naturel ve doğrudan olması gerekir ve backlinklerin kaliteli olması oldukça önemlidir. Bu bağlantıların zararlı olarak nitelendirilen uygulamalarla sağlanması siteye daha çok zarar verir. Arama motorları bu uygulamayı belirler ve yaptırım uygular. Özgünlük ve kaliteli backlink arama motorlarında sizi üst sıralara taşıyacak önemli unsurlardır.

Eğer moda üzerine bir çalışma yaptıysanız aldığınız bağlantı da moda üzerine ya da bağlantılı siteler olmalıdır. Farlı bir konu içeren bir siteden alınan backlink kaliteli de olsa işe yaramayacaktır Aynı içeriğe sahip sitelerden bağlantı almak sizi arama motorlarında üst sıraya taşıyacaktır.

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink, belirlenen anahtar kelimelerde siteyi üst sıralara taşımayı hedefler. Backlink çalışmalarında dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunuyor. Backlink çalışmasını doğru bir şekilde uygulamak kısa sürede arama motorlarında üst sıralara yükselmenizi sağlayacaktır.

Backlink çalışmasının önemli yararlarından biri de ziyaretçi gelmesini sağlamaktır. Kendi içeriğiniz ile alakalı bir konunun bir başka sitede yayınlanması ile o sitede verilen link aracılığıyla sitenize gelecek olan ziyaretçilerin sayısı artacaktır. Backlink çalışması sitenin trafiğini artırmak açısından oldukça önemli bir çalışmadır.

Backlink çalışmaları arama motorları botlarının sitenize gelen bağlantıları bularak, sitenizi hızlı ve etkin olarak tarar. Web siteniz böylece aktif olarak ziyaretçi alır. Backlink çalışması sitenizin dizine eklenmesine yardımcı olur.

Backlink Nasıl Yapılır?

Bir siteden başka bir siteye tıklanabilir aktif bir link vermenin birçok yolu vardır. Belirlediğiniz bir anahtar kelime üzerinden yazı şeklinde ya da görsel şekilde tıklanabilir link vermeniz mümkündür. Link verirken link verdiğiniz sitenin, sizin sitenizin PageRank değerinden yararlanıp yararlanamayacağını Google’a iletebilirsiniz. Bu işlem için ‘nofollow’ ve ‘dofollow’ komutları kullanılabilir.

Nofollow Backlink

Nofollow komutu kullanılarak verilen bir link, link verilen sitenin, linke ait olan sitenin PageRank değerinden yararlanmak isteyip istemediğimizi Google’a iletir. Link vermek için kullandığımız A href HTML kodunun içine yerleştirilen ‘rel=nofollow etiketi ile bu işlem uygulanır.

Dofollow Backlink

Dofollow komutu içeren bir HTML link kodu, link verilen sitenin, linke ait siteye PageRank değerinden faydalanmasında bir sorun olmadığını Google’a belirtir. Dofollow komutu link vermek için kullanılan A href HTML kodunun içine yerleştirilen ‘rel=dofollow’ etiketi ile yapılır. Eğer link kodunuzda nofollow etiketi kullanmıyorsanız, otomatik olarak dofollow olarak algılanır.

Link almanın pek çok yolu vardır.


  • Bir siteden tanıtım yazısı alabilirsiniz.

  • Ufak çaplı paravan web siteleri açıp asıl sitenize link verebilirsiniz.

  • Blog yazılarına yorum yazarak sitenize link verebilirsiniz.

  • Bloggerlardan sizin için inceleme yazısı yazmalarını sağlayabilirsiniz.


https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans