B2B Nedir?

B2B Nedir?

İngilizce açılımıyla “Business to Business” olan B2B Türkçe’de işletmeden işletmeye şeklinde çevrilebilmektedir. B2B olarak kısaltılan bu iş modelinde, firmalar direkt olarak tüketiciye değil de perakende satış yapan diğer firmalarla iletişime geçerler. Bu nedenle de işletmeden işletmeye şeklinde ifade edilebilmektedir.

B2B iş modelinde, birçok çeşit söz konusu olabilmektedir. Örneğin toptan alım ve satım yapan firmalarla B2B yapılabildiği gibi üretici firmalar ile de B2B yapılabilmektedir ve bu durumda farklı türlerinin oluşmasına neden olmuştur.

B2B Türleri Nelerdir?

B2B türlerini 3 temel başlıkta toplamak mümkündür. Bunlar, ürün tabanlı, servis tabanlı ve yazılım tabanlı olarak sıralanabilmektedir.

Ürün Tabanlı B2B Nedir?

Ürün tabanlı B2B, fiziki ürünlerin alım satım işlemlerini ifade etmek için kullanılmaktadır ve ortada fiziki bir ürün bulunmaktadır.

Servis Tabanlı B2B Nedir?

Servis tabanlı B2B, fiziksel üründen ziyade hizmet ve çözüm odaklı hizmetleri kapsamaktadır. Bu modelde pazarlama/reklam ajansları gibi hizmetler söz konusu olmaktadır.

Yazılım Tabanlı B2B Nedir?

Yazılım tabanlı B2B, temelde servis tabanlı B2B’ye benzemektedir. Ancak bu türde asıl amaç yazılım odaklı olmak ve müşterinin yazılım odaklı işlemlerini yapmak yer almaktadır. Pazarlama otomasyon yazılımları gibi yazılım odaklı hizmetler bu kapsamda değerlendirilebilmektedir.

B2B ve E-Ticaret İlişkisi

B2B ve E-Ticaret birbirleri ile belirli bir ilişki içerisindedir ve internet üzerinden yapılan alışverişleri kapsamaktadır. Ancak burada önemli bir konu vardır. B2B ve e-ticaret arasındaki ilişkiyi anlamak için öncelikle firmaların e-ticaret sistemlerinin olması gerekmektedir ve bu sistem üzerinden şirketler arasında pazarlama faaliyetleri yürütmeleri gerekmektedir.

Bu nedenle de günümüzde hedef kitlelere ulaşmak için firmaların e-ticaret sistemlerini kullanmaya, geliştirmeye başladığını söylemek gerekmektedir. Çünkü, internet üzerinden ürün satışlarının yapılması, markaların sadece belli konumlara bağımlı kalmadan dünya genelinden müşterilere ulaşılmasını sağlamaktadır ve bu sebeple de B2B firmaları e-ticaret sektöründe yoğun olarak görev alırlar.

B2B ve Online Pazar Yerleri

E-ticaret sektörünün altında B2B firmaları kendi e-ticaret sitelerinin dışında online pazarlarda da satış gerçekleştirebilirler ve bunu yaparken de hem ulusal hem de uluslararası pazarlama faaliyetlerini yürütebilirler. Örneğin, Amazon ya da Alibaba gibi platformlar üzerinden farklı ülkelere satış yapmaları oldukça kolay olmaktadır ve hem B2B sistemlerini yurtdışına taşıma noktasında hem de marka bilinirliğini yükseltme noktasında aktif görev yürütebilirler.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans