Anahtar Kelime Zorluğu Nasıl Ölçülür?

Anahtar Kelime Zorluğu Nasıl Ölçülür?

Anahtar kelime zorluğu, başarılı bir SEO (Search Engine Optimization) ve içerik pazarlama kampanyasında son derece önemlidir. Anahtar kelime zorluğu, kısaca, belirli bir anahtar kelime ile yapılan aramalarda sırlamaya girmenin ne kadar kolay veya zor olduğunu anlamaya yarayan ölçümdür. Ölçüm sonucunda elde edilen veriler, tercih edilen anahtar kelimeler için yapılacak tüm çalışmalarda belirleyici olabilir. Bu nedenle sağlıklı bir arama motoru optimizasyonu için anahtar kelime zorluğunun ve ölçümdeki detayların bilinmesi gerekir.

Anahtar Kelime Zorluğu Nedir?

Anahtar kelime araştırması, SEO ve içerik pazarlama stratejinizi belirleyecek önemli bir konudur. Tercih edeceğiniz anahtar kelimeler, web sitenizdeki içerik stratejinizin temelini oluşturacaktır. Google, Yandex gibi arama motorlarında anahtar kelimelerde iyi sıralama elde etmek işletmenizin veya markanızın bilinirliğini artıracağı gibi satışlarınızı da olumlu yönde etkiler.

Anahtar kelime zorluğu, anahtar kelime seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken temel ölçümler arasında yer alır. Anahtar kelime zorluğu, tercih ettiğiniz anahtar kelime için ne kadar rekabet olduğu anlamına gelir. Söz konusu anahtar kelimenin stratejide kullanılması halinde sıralamada yer almanın ne kadar zor veya kolay olduğunu gösteren ölçümdür.

İngilizcesi Keyword Difficulty (KD) olan anahtar kelime zorluğu ölçmek için çeşitli araçlardan yararlanabilirsiniz. Ancak araçlar, farklı metrikler kullanarak ölçümler yapar. Anahtar kelime zorluğu ölçümü yapılmasına olanak sağlayan popüler araçlara birlikte göz atalım.

Anahtar Kelime Zorluğu Ölçümü Nasıl Yapılır?

Günümüzde pazarlama faaliyetlerinin artmasıyla SEO konusunda pazarlamacılara veya işletmelere yardımcı olan araçlar geliştirilmektedir. Bu araçları kullanarak başarılı bir SEO çalışması ve içerik pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz. Anahtar kelime zorluğu ölçümü yapabileceğiniz araçları ve bu araçların hangi verileri sunduğunu sizler için araştırdık.

Ahrefs Anahtar Kelime Zorluğu Ölçümü

SEO uzmanlarının sıklıkla yararlandığı Ahrefs, kullanıcılarına anahtar kelime zorluğu ölçümleme özelliği de sunar. Bu araç, anahtar kelime zorluğunu 0'dan 100'e kadar bir skala ile ölçmektedir. Araç bu ölçümü, söz konusu anahtar kelime için arama sonuçlarını analiz ederek ilk sıralarda yer alan domainleri ve ilk 10 sırada yer alan sayfaların kaç domain üzerinden link aldığını analiz ederek hesaplamaktadır.

Moz Anahtar Kelime Zorluğu Ölçümü

SEO uzmanları ve işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilen bir diğer araç, Moz’dur. Anahtar Kelime Gezgini sekmesinde anahtar kelime zorluğu adlı bir bölüm bulunur. Her anahtar kelime için 1 ile 100 arasında bir skala ile ölçüm yapılmaktadır. 1, çok kolay olurken 100, anahtar kelime zorluğunun yüksek olduğu anlamına gelir.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Anahtar Kelime Zorluğu Ölçümü

Bazı pazarlamacılar ve işletme sahipleri ise anahtar kelime ölçümü yapmak için Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı’da bulunan rekabet metriğini incelemektedir. Reklam verenlerin çalışmalarına göre belirlenen bu değer ile anahtar kelimelere özel reklam ölçümleri sunar. Araçta bulunan TBM (Tıklama Başına Maliyet) metriği anahtar kelime zorluğu kapsamında önemli veriler sunan bir metriktir. Google Ads’i ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Arama Sonuçları Sayfası ile Anahtar Kelime Zorluğu Ölçümü

Anahtar kelime zorluğu belirlemek için yukarıda bahsettiğimiz anahtar kelime analizi yapan ücretli araçlardan yararlanabilirsiniz. Anahtar kelime zorluğu ölçümünü ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmek için ise arama motorlarından yararlanabilirsiniz. Bunun için ölçümlemek istediğiniz anahtar kelimeyi, arama motorunda aratabilirsiniz. Arama sonuçlarının sayısı, size söz konusu anahtar kelimenin zorluğu hakkında fikir verecektir. Anahtar kelimeyi tırnak işaretleri içine yazarak tam ifade aratabilirsiniz. Ayrıca intitle kodu ile sadece başlıklarla arama ve inURL kodu ile de URL içinde tercih etmek istediğiniz anahtar kelimelerin yer alıp almadığını kontrol ederek tam anlamıyla analiz yapabilirsiniz.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans