Alexa Nedir? Alexa Sıralaması Neden Önemlidir?

Alexa Nedir? Alexa Sıralaması Neden Önemlidir?

Alexa, web trafiği analizleri yaparak web sitesinin trafik verilerini analitik raporlarını sunan bir araçtır. Web sitelerinin trafiğine bağlı olarak analizler yapan ve analizler doğrultusunda sitelere sıralama değeri sağlayan sistemdir. İnternet sitelerinin dünyada ve ülkelerinde hangi sırada yer aldıklarını belirleyen bilgiler sunar.

Alexa, 1996 yılında bağımsız bir şirket olarak kurulmuş ve 1999 yılında ise Amazon’un bünyesine katılmıştır. Tarayıcıya eklenen Alexa Tool adlı eklenti, kullanıcıların hangi sitelere girdiği ve geçirilen zaman verilerini kaydeder. Çeşitli parametreler doğrultusunda siteleri analiz eden Alexa, sıralama değeri verir.

Alexa Hangi Bilgileri İçerir?

Alexa sıralaması sitelerin kalite puanını gösteren site sıralayıcısıdır. Alexa sitelerin trafik miktarını ölçer. Ziyaretçilerin sitelerde ne kadar zaman geçirdiğini gösterir. Alexa, SEO açısından sitenizin uyumlu olup olmadığını gösterir.

Web sitelerinin rekabet analizini gösterir. Arama motorundaki kalitesi sıralanır. Siteye gelen ziyaretçilerin hangi siteden geldikleri hakkında bilgi sahibidir. Toplam sayfa görüntülenmeyi verir. Olumlu yorumların sayısı ve oranını belirtir. Reklam verenler Alexa sıralamasını göz önünde bulundurarak hareket eder.

Alexa Sıralaması Neden Önemlidir?

Alexa Traffic Rank, bir sitenin popülerliğini ölçer ve rekabet açısından Alexa sıralaması oldukça önemlidir. Alexa sıralaması, kullanıcıların kalitesini belirler. Reklam verenler Alexa sıralamasını göz önünde bulundurur. Bu nedenle, Alexa sıralaması önemlidir. Sitenin ziyaretçi sayısı hakkında bilgi verir. Sitenin kalitesini ölçer.

Alexa Sıralaması Nasıl İyileştirilir?

Sitenin Alexa’da sahiplenilmesi Alexa sıralaması açısından önemlidir. Sitenin Alexa üzerinden sahiplenilmesi Alexa’nın takip işlemini kolaylaştıracaktır.

Site içerisinde özgün içerik oluşturulması Alexa sıralaması açısından oldukça önemlidir. Site içerisinde fazla resim kullanılması da Alexa sıralamasının iyileştirilmesini sağlar. Böylece, site ziyaretçilerinin sitede daha çok zaman geçirmesi sağlanmış olur. Alexa site tıklanmasından daha çok sitede geçirilen zaman ve site ziyaretlerine önem verir.

Kullanıcıların site içerisinde rahatça gezinebilmesi için sitenin hızlı açılması gerekir. Site eğer yavaş açılıyorsa ziyaretçi sitede kalmak istemeyecektir.

Sitede Alexa Widget kullanımı Alexa sıralaması açısından önemlidir. Siteye eklenen Widget anlık olarak site ile ilgili Alexa ile veri paylaşır. Bu durum Alexa sıralamasının iyileştirilmesinde etkilidir.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans