Alan Adı Sorgulama Nasıl Yapılır? Domain Sorgulama

Alan Adı Sorgulama Nasıl Yapılır? Domain Sorgulama

Domain, bir diğer adı ile alan adı olarak bilinir. En basit tanımı ile herhangi bir internet sitesinin adresidir. Sitelerin internet dilindeki isimleri IP numaralarıdır. Domain olarak alınan adresler, internet kullanıcılarına akılda kalıcı ve kolay bir çözüm sunmak amacı taşır. Domainler, sadece bir internet sitesinin adresi görevinde değildir. Günümüzde tüm markaların ve kurumsal kişiliklerin hepsinin birer internet sitesi vardır. İnternet ile geniş kitleler elde etmeyi amaçlayan kurum ve kişilerin akılda kalıcı ve sade bir internet adresine ihtiyacı vardır. Özetle, siteniz için uygun bir alan adı almak, marka değerinizi olumlu yönde etkiler.

Domain Nedir?

Alan adı yani domain, bir internet kullanıcısının web sitelerine doğrudan ulaşabilmesi için kullandığı adrestir. IP adresi yerine harf, rakam ve sembol gibi akılda kalan, anlamlı kombinasyonlar kullanılır. İnternet dili pek çok insan için karmaşık olabilir. Domain ile bu karmaşık ortamdan kurtularak internet üzerindeki tüm web sitelerine hızlı ve kolay bir şekilde erişmek mümkündür.  

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alan adı seçimi yapılırken dikkatli davranılmalıdır. Seçilen domain kısa, işiniz ile ilgili, akılda kalıcı ve jenerik bir isim olmalıdır. Bir alan adı satın almak için ise gerekli şartlar karşılanmalıdır. Bu şartların en başında alan adının müsaitlik durumu vardır. Alan adı başka bir site için kullanılıyor ise o alan adı başka sitede kullanılamaz. Bu sebeple web siteniz için bir alan adı almak istediğinizde bu konuda hizmet sunan firmaların internet sitesinden alan adı sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Güvenilir bir web sitesi üzerinden yapılması gereken domain sorgulama işlemi ile istediğiniz alan adının internet siteniz için uygun olup olmadığını ya da kullanım süresi ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra aynı alan adının farklı uzantılardaki uygun alternatiflerini görebilirsiniz.

Müsait alan adları arasında en değerli uzantı olan “com” alan adı uzantısını tercih etmelisiniz. Eğer dolu ise net ya da org adı uzantılarını seçebilirsiniz. Bu domain uzantılarının yanında TR uzantı domainleri de tercih edebilirsiniz.

https://www.timsahajans.com.tr/

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans