3D Secure Sistemi Nedir?

3D Secure Sistemi Nedir?

3D secure internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapmak isteyenler için oluşturulmuş olan bir sistemdir. Özel oluşturulan bu yazılımda e-ticaret sitesi üzerinden ürün alan bir kişinin ödeme ekranına ulaşması sonrasında kart bilgileri girildiğinde cep telefonuna onay kodu gönderilir ve bu onay kodunun ekrana girilmesiyle alışveriş tamamlanmış olur.

3D secure sistemi kredi kartı kullanımında uygulanan bir yöntemdir ve günümüzde pek çok internet sitesi müşterilerine daha kaliteli ve güvenli hizmet sunabilmek adına bu yazılımı kullanmaktadır. Yazılımın ilk amacı internet üzerinden yapılan dolandırıcılığın engellenmesidir ve oldukça da başarılıdır. Bu sistemin kullanılması sonrasında internet üzerinden yapılan alışverişlerinde hız kazanmış olduğunu söyleyebiliriz.

3D Secure Ne Anlama Gelir?

3D secure yani Türkçe karşılığı 3 boyutlu olan güvenlik sistemidir. Adına 3D denilmesindeki neden ise banka, alıcı ve satıcı olmak üzere üç tarafın kastedilmesidir. Bu üç taraf güvenli bir şekilde para transferini gerçekleştirirken kafasında da soru işareti kalmamış olur. 3D secure sistemini kullanan bir internet sitesinde kredi kartı kullanıldığında onay kodu girilmeden herhangi bir işlemin alışverişin yapılması söz konusu değildir. Bu nedenle kişinin rızası ve bilgisi olmadan herhangi bir işlem de yapılmaz.

3D secure sistemi her kredi kartıyla uyumlu değildir. Visa ve Mastercard bu alt yapıya sahiptir. Visa bilindiği üzere dünyanın en güvenli olarak kart sağlayıcısıdır. Mastercard ise aynı sistemi destekleyerek güvenli kartlar içerisinde değerlendirilir.

Türkiye’de 3D secure sistemi tüm bankalar tarafından kullanılan bir güvenlik sistemi olmuştur. Bankaların bu sistemi kullanıyor olması alışveriş sitelerinin işlerinin de hızlanmasına neden olurken alıcı ve satıcının alışverişi güvenli bir şekilde tamamlamasına imkan tanımıştır.

3D secure sistemi zorunlu olan bir uygulama değildir. Bu nedenle bazı alışveriş siteleri bu sistemi kullanırken bazılarında bu sistem maalesef yoktur. Eğer siz kendinizi güvenli bir alışveriş sitesi olarak tanımlıyor ve bunu da müşterilerinize ispat etmek istiyorsanız 3D secure sistemi bunu rahatlıkla sağlayabilecektir.

Timsah Ajans olarak e-ticaret sitelerinizin güvenliği konusunda her türlü desteği sağlayabiliriz. Bize https://www.timsahajans.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans