3D Animasyon Nedir? Önemi Nedir? Programları Nelerdir?

3D Animasyon Nedir? Önemi Nedir? Programları Nelerdir?

Günümüz gelişen teknolojileri içerisinde reklam ve tanıtım çalışmaları da daha önceki hallerine göre çeşitli dönüşümler yaşamaktadır. Bu nedenle de günümüzde herhangi bir reklam ya da tanıtım çalışması yapıldığı takdirde tüm yeni teknolojilerin de bu faaliyetlere adapte edilmesi gerekmektedir.

Bu noktada da 3D animasyon aslında gelişen teknolojilerin en iyi göstergelerinden biri olarak yeni bir alan yaratmıştır. Çünkü son zamanlarda en çok incelenen ve en sık tercih edilen uygulamalardan biri olmaktadır. Ekranda çok canlı bir görüntünün elde edilmesi hususunda oldukça etkili olan 3D animasyon sayesinde pek çok şirket farklı bir görünürlük elde etmeyi başarabilmektedir.

3D Animasyonun Önemi

Günümüzdeki birçok firma 3D animasyonun ne olduğunu tam olarak bilmedikleri için işlerine nasıl entegre edeceklerini de bilememektedir ve farklı tanıtım çalışmaları yapmaya çalışırken 3D animasyonların önemini gözden kaçırmaktadırlar. Bu da şirketin ya da kurumun yeni reklam ve tanıtım çalışmalarında başarısızlıklar yaşamasına ya da yeteri kadar karşılık görmemesine neden olabilmektedir.

Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınmaması için en önemli şeylerden biri de bu alanda tecrübeye ve uzman kadroya sahip kişiler ile çalışılması gerekliliğidir. Çünkü, son dönemde popüler olan 3D animasyon çalışmalarını herkes başarı ile tamamlayamamaktadır. Bunun sağlanabilmesi için çalışmayı planladığınız kurumun bilgi ve birikim düzeyinin 3D animasyon için uygun olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

3D animasyon olarak ifade edilen bu kavram temelde çalışmaların 3 boyutlu şekilde özel olarak tasarlanmasına izin verilen bir uygulama olmaktadır. 3 boyutlu tasarımlar için kullanıldığı için de 3D animasyon olarak anılmaktadır. Genelde 2D klasik tarz animasyonlar yapılırken sadece X ve Y eksenleri ile çalışmalar tasarlanmaktadır. Ancak 3D animasyon söz konusu olduğunda bu eksenlere derinlik adı verilen Z ekseni de eklenmektedir. Bu sayede de gerçekleştirilecek olan 3D animasyonlarla birlikte görseller 3 boyutlu bir hal almakta ve hareketlenmektedir.

3D Animasyon Programları

3D animasyon için AutoDesk 3Ds Max, Autodesk Maya, Rhino gibi pek çok bilgisayar programı kullanılabilmektedir. Bu programlar sayesinde ise hem gerçeklik ve canlılık sağlanabilmektedir. Hem de nesneler 3 boyutluluk kazanarak 3D modeller haline gelebilirler.

https://www.timsahajans.com.tr

0 Yorum

TAKİP ET @timsahajans